Kréta - ostrov boha Dia

Ostrov Kréta je největším a současně nejjižnějším řeckým ostrovem ve Středozemním moři. Je oblíbeným cílem turistů, kteří zde mohou kromě odpočinku u moře poznávat historické památky jedné z nejstarších civilizací v Evropě. Najdete zde stopy různých historických kultur a rozmanité přírodní krásy. Čeká na vás překrásné pobřeží s čistým mořem a písčitými i skalnatými plážemi, které patří k nejhezčím v Evropě.

Rodiště vládce olympských bohů

Podle starých řeckých mýtů byl ostrov Kréta rodištěm vládce olympských bohů - Dia. Právě Řekové později ostrov obsadili. Mezi jeho majiteli se postupně vystřídali Římané a jejich nástupci z Byzantské říše, Arabové, Benátčané, Turkové a od roku 1913 znovu Řekové.

Období největší slávy prožívala Kréta ve 3. a 2. tisíciletí př. n. l., kdy byla centrem vyspělé mínojské civilizace, která náhle zanikla vlivem zemětřesení nebo erupcí sopky Thera.

Nejznámější a nejnavštěvovanější památkou z tohoto období je palác Knóssos, který v sobě kdysi skrýval labyrint, v němž žil bájný Mínotaurus - napůl člověk a napůl býk.

Iraklion (Heraklion) - hlavní město ostrova

Kréta je převážně hornatý ostrov, její nejvyšší vrcholy mají až ke 2500 m.n.m. Najdete zde tedy vysoké hory, kaňony, náhorní plošiny i třeba krasové jeskyně. Ze severu ostrov omývá Krétské moře, z jihu pak Lybijské moře. Místní zemědělství se zaměřuje hlavně na pěstování oliv a vinné révy.

Hlavním městem Kréty je Iraklion, dalšími významnými městy jsou Chania, Rethymno a Ágios Nikólaos, což jsou současně centra čtyř krétských prefektur. Kréta má dvě mezinárodní letiště, první poblíž Iraklionu, druhé u města Chania. Doba letu na Krétu je dvě a půl hodiny.