Řecko

Řecko je převážně hornatou zemí. Nejvyšší a nejznámější horou je Olymp, který měří 2917 metrů. Turistická letoviska se však nachází na řeckém pobřeží a hlavně také na ostrovech, kterých v okolí řecké pevniny leží více než dva tisíce. Ze severu hraničí s Albánií, Makedonií a Bulharskem a na východě s Tureckem. Mezi Řeckem a Tureckem leží Egejské moře, ze západu Řecko omývá Jónské moře a z jihu Středozemní moře.

Vstup a pobyt na území Řecka

Vstup a pobyt na území Řecka podléhá stejným předpisům jako v ostatních státech EU, tedy na základě platného cestovního pasu nebo průkazu totožnosti (občanského průkazu). Při pobytu delším než tři měsíce je nutné požádat o povolení k pobytu, které je vydáváno formou průkazu, místní cizineckou policií.

Zdravotní péče

Občané ČR mají v Řecku nárok na nutnou a neodkladnou zdravotní péči, jež bude proplacena domácí zdravotní pojišťovnou. V Řecku je nutno počítat se spoluúčastí u léků. Doporučuje se proto uzavřít před cestou pojištění léčebných výloh.

Řecké suvenýry

Pokud si budete chtít dovést typický řecký suvenýr, pak se podívejte například po ručně tkaných přehozech, vyšívaných textiliích, keramice nebo kožených výrobcích. Oblíbené jsou také výrobky z oliv, různé druhy koření, místní vína a likéry. Doma jistě oceníte řecké mandlové cukroví, sýry, různé druhy medů s příchutí nebo kopie antických starožitností.

Ostatní specifika

Místní systém je 220 V / 50 Hz, tedy stejný jako v ČR. Zásuvky jsou však většinou jednoduché (dva kolíky), na tří kolíkové přístroje budete potřebovat adaptér, který však lze koupit v každém místním obchodě (supermarketu).

Toalety - použité toaletní papíry se zásadně vhazují do připravené nádoby na toaletě, nesplachují se!